Chrastava je průmyslové město s 6000 obyvateli rozkládající se v údolí říčky Jeřice a řeky Nisy 9 km severozápadně od okresního města Liberce. Leží v nadmořské výšce 270-350 m obklopena téměř ze všech stran kopci a horami. Od západu k jihu se rozkládá hned za hranicemi města Ještědské pohoří (Ještědský hřbet), na severovýchodě až jihovýchodě od Chrastavy (cca 5 km od města) leží Jizerské hory a konečně asi 10 km na západoseverozápad začínají Lužické hory. Severní hranici města tvoří státní hranice s Polskou republikou.
Status: město Celková výměra: 2746 ha Počet obyvatel: 6189 (k 1.1.2017) Okres: Liberec Obvody, části: Andělská Hora, Dolní Chrastava, Horní Chrastava, Dolní Vítkov, Horní Vítkov, Víska, Vysoká. Střední nadmořská výška: 310 m n. m. Nejníže položený bod: 270 m n. m. Nejvýše položený bod: 350 m n. m. Je členem: Mikroregionu Hrádecko-Chrastavsko
HISTORIE MĚSTA
První osadu na území Chrastavy pravděpodobně založil už v 9. stol. slovanský kmen Milčanů.
Počátek rozvoje města se datuje pravděpodobně do poloviny 13. století, kdy český král Přemysl Otakar II. pozval do tehdy pustého pohraničí osadníky ze sousedních zemí. Chrastavu osídlili převážně horníci, kteří tu založili město a v okolí začali těžit kovy. První písemnou zmínku o existenci Chrastavy najdeme v záznamech o placení desátků z roku 1352.
V době husitské se Chrastava stala východiskem pro tzv. spanilé jízdy. Loupeživé výpravy se v roce 1433 staly důvodem ke zničení téměř celé Chrastavy vojsky měst, která se rozhodla proti spanilým jízdám zakročit. Dlouhá desetiletí poté se tato oblast potýkala s krizí spojenou s odchodem obyvatelstva, stagnací obchodu a úpadem řemesel.
V 16. a 17. století, kdy okolní hory už vydaly většinu svých zásob, musela většina obyvatel hledat nový způsob obživy. Tak se objevily první manufaktury - domácí dílny zaměřené na výrobu převážně textilních výrobků. V 19. stol. pak vyrostlo v Chrastavě více než deset textilních továren.
V roce 1855 se Chrastava stala okresním městem. Tato skutečnost společně s otevřením železniční trati Žitava - Liberec v roce 1859 k napomohla k rychlému rozvoji nejen průmyslu, ale i kulturního života.
Po podepsání tzv. Mnichovské dohody se Chrastava stala součástí Třetí říše. Město se zapojilo do válečné výroby, v závodě Spreewerk se vyráběly granáty a různé jiné zbraně.
Doba mezi léty 1948-1989 ve znamení rudých hvězd nepřála žádné z nových tradic, které se krátce po válce mezi převážně novým obyvatelstvem vytvořily, takže na konci 80. let tu nebylo nic jiného než šedivé, rozbité město se ztracenou budoucností.
Vše se ovšem změnilo po tzv. Sametové revoluci. Do vedení města se dostali lidé, kteří usilují o rozvoj všech kulturních, obchodních i politických činností, o znovuzrození všech zdejších atraktivit a o hledání nového směru.
PAMÁTKY, ZAJÍMAVOSTI
Přirozeným centrem města je nám. 1. máje, kde se nachází barokní kašna a mariánský morový sloup z 18. stol. Najdete zde mj. zrekonstruovanou budovu radnice a budovu Městského muzea.
Nedaleko náměstí se nachází pobočka Městského muzea, tzv. Führichův dům, jehož expozice návštěvníkům představuje celkem deset akademicky vzdělaných malířů, kteří se narodili nebo žili v Chrastavě.
Po secesním kovovém mostě můžete přejít na druhý břeh Jeřice a vystoupat na malé návrší k pseudogotickému kostelu sv. Vavřince.
V parku za kostelem najdete bustu malíře Josefa Führicha, nejvýznamnějšího chrastavského rodáka.
V Pobřežní ulici, vedoucí podél řeky Jeřice, se zachovalo několik původních hrázděných staveb.
Nedaleko autobusového nádraží stojí unikátní Muzeum hasičské techniky, podobná zařízení existují pouze tři v celé České republice.
Po cestě z autobusového nádraží zpět na náměstí můžete projít Turpišovou ulicí, kde se nacházejí dvě budovy s krásnými secesními fasádami: sídlo České spořitelny (někdejší Kafka-villa) a sídlo Společenského Klubu (původně spořitelna).
KULTURA
Veškeré kulturní dění v Chrastavě řídí Společenský klub. Jeho činnost zahrnuje provoz Infocentra, Městského muzea a jeho pobočky, galerie, knihovny, hudebních a jazykových kurzů, patří sem také Městské kino a další. Společenský klub je organizátorem mnoha akcí a společenských událostí, jako jsou např. městské plesy nebo Chrastavské slavnosti.
Tyto oslavy letního slunovratu se konají každoročně na přelomu května a června. Vznikly v roce 1996 z popudu několika nadšených zaměstnanců Městského Úřadu Chrastava, jejichž cílem bylo podpořit místní patriotismus. Z tohoto úsilí se zrodila dnes již velkolepá vícedenní akce s bohatým kulturním a sportovním programem, při níž se mohou lidé setkávat, bavit se, něco dobrého pojíst a popít, něco nového vidět.
V ulicích Chrastavy vyroste veliké tržiště, na náměstí pódium, k vidění jsou průvody a přehlídky, koná se slavnostní odemykání léta, vše vyvrcholí velkolepým nočním ohňostrojem.
Dnes už význam této události přesahuje hranice naší země, akci navštěvují také hosté z Polska či Německa, kteří přicházejí především z partnerských měst Chrastavy – Eichstättu
a Lwówku Śląského.
SPORT, TURISTIKA
Ve městě působí několik sportovních oddílu a klubů, které v úrůběhu roku pořádají, mnoho sportovních akcí a soutěží. Uź tradičně například probíhají "CHRASTAVSKÉ ŠLÁPOTY", zimní turistický pochod organizovaný Klubem českých turistů. K dalším událostem patří i každoroční vyhlášení "Sportovce roku". Sportovní vyžití ve městě nabízí např: Oddíl volejbalu TJ Spartak Chrastava, Sportovní střelecký klub, oddíl aerobiku Beruška, Klub českých turistů, Motoklub Chrastava, TJ Spartak Chrastava - kolová a další. Pro své aktivity mohou využívat tělocvičnu, skatepark, areál městského koupaliště, aj.
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Motorest ZÁMEČEK +420 (485 143 481),
Miroslav DOČEKAL - soukromí (+420 482 720 979),
vinárna SATELIT (+420 482 720 966),
GLORIA - restaurace - penzion (+420 608 130 400),
Petr VALEŠ - soukromí (+420 482 720 537),
Restaurace Lidový dům (+420 485 143 135),
Restaurace U Plaváčka
(+420 485 143 523),
Restaurace Peronka (+420 482 420 467),
Laura – denní bar (+420 482 720 688)
DOSTUPNOST
Dopravní obslužnost je zajišťována silniční a železniční dopravou.
- Vzdálenost vzdušnou čarou: 7 km od Liberce
- Silniční spojení: Liberec – Chrastava po silnici E 442, Frýdlant – Chrastava po silnici E 13, E 592,
Hrádek nad Nisou – Chrastava po silnici E 35, E 442, Nový Bor – Chrastava po silnici E 442 - Autobusová doprava: zajišťována ČSAD
- Železniční doprava: zajišťována ČD
ZDROJ INFORMACÍ : Infocentrum Chrastava
|
|