STEZKA T. G. MASARYKA V HODONÍNĚ

Místo:Hodonín
GPS:48°50'57,384"N, 17°7'41,995"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Hlavní značenou pěší trasou v okolí Hodonína a zároveň i v bývalém okrese Hodonín je červeně značená trasa T. G. Masaryka, která spojuje rodiště prvního československého prezidenta s místy v okolí, která jsou spojena s jeho mládím. Značená trasa v délce 58,5 km probíhá značnou částí bývalého okresu Hodonín, přechází u Terezína na území bývalého okresu Břeclav a končí v Hustopečích, odkud pocházela matka TGM a kde jsou oba rodiče Masaryka pohřbeni. Popsána bude pouze ta její část, která probíhá bývalým hodonínským okresem.

Délka trasy:
58,5 km

Vhodná pro: pro pěší, s částečným využitím dopravy vhodná pro celou rodinu; nebezpečné úseky (přechod přes rychlostní komunikaci)

Značení:
červena TZ

Popis trasy:
Začátek trasy je na Masarykově náměstí v Hodoníně, odkud trasa vede k místu, kde stával rodný Masarykův dům, což je asi 100 metrů od začátku trasy po ulici Dobrovolského. Průčelí školní budovy, která tu dnes stojí, je opatřeno pamětní plastikou s reliéfní podobou prezidenta. Cesta pak pokračuje ulicemi města k Mírovému náměstí a k Národní třídě k budově Galerie výtvarného umění, což je již nedaleko nádraží ČD. Proti Galerii stojí socha T. G. Masaryka. Trasa vede k nádraží (1,5 km od začátku trasy).

V areálu nádraží trasa pokračuje podchodem pod nádražím do městské části Bažantnice a touto čtvrtí k zoologické zahradě za Červenými domky (4 km). Za ZOO červená značka přetíná dálniční přivaděč a zavede nás k textačnímu místu Černé blato na křižovatce značených cest (4,5 km). Pokračuje lesním dubovým komplexem ke studni Ilčíčka a k myslivně Zbrod (8,5 km). Zde křižuje železnici a silnici Hodonín-Mutěnice a lesem a mezi rybníky (sídliště vodního ptactva i nedávno přistěhovaných bobrů) nás přivede k železniční stanici Mutěnice (12 km), resp. do středu obce k autobusové zastávce (13 km). Pokud nám dávka kilometrů postačí, můžeme se vrátit do Hodonína a třeba v příštím vhodném termínu pokračovat po Stezce TGM dále.

Červená trasa pokračuje dále ze středu Mutěnic do lesa Dolní Kapánsko k rozcestí značených cest (15 km). Zdejší lesy dostaly jméno po zaniklé obci, na niž upomínají zplanělé stromy, keře i květiny v místech, kde dříve existovala. Přes Horní Kapánsko s dalším rozcestím (16,5 km) se dostaneme kopcovitým lesním terénem do další vinařské obce Čejkovic (autobusová zastávka, 22 km). V této obci prožil Masaryk většinu svých raných dětských let. Má tu kromě pomníku i pamětní síň, zřízenou z domu uprostřed obce blízko staré školy, v němž s rodiči a sourozenci bydlel v letech 1856-62. I čejkovické vinné sklepy s celkovou délkou 650 m, v nedávné době zrekonstruované. Po eventuelním posezení můžeme odjet autobusovou linkou do Hodonína.

Pokud dáme přednost přesunu vlakem, můžeme pokračovat po červené značce do Čejče (nádraží 28,5 km), resp. k zastávce autobusu uprostřed obce (29,5 km). Cesta vede kopcovitým terénem s vinohrady kolem přírodní památky Čejkovické Špidláky a rybníčku k silnici a po ní k železniční stanici. V Čejči se učil mladý Masaryk v letech 1864-6 kovářem. Připomíná to pamětní deska za vstupní branou do soukromého statku a druhá na domě č. 56, kde Masarykovi bydleli. Dnes už je málo známo, že v bývalém městečku Čejči byly v 18. a 19. století lázně Heliga, využívající sirný pramen stejného jména. Ten je nedaleko nádraží doposud zachován a vede k němu odbočka od červené značky. Vlakem i autobusem je z Čejče dobré spojení do Hodonína.

Stezka T. G. Masaryka vede dále z Čejče do Terezína (32,5 km). To je už na hranicích bývalého okresu Hodonín i na okraji mapy KČT č. 91. Obec byla založena až r. 1774 a pojmenována po císařovně Marii Terezii. Spojení do Hodonína je z ní možné jen autobusovou linkou, neboť železniční trať z Čejče do Ždánic, která přes Terezín vedla, byla již zrušena.



ZDROJ INFORMACÍ: Město Hodonín